Şavkat Mirziyayev: Özbəkistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləyir
20.oktyabr.2017
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyayev “İslam həmrəyliyi Özbəkistan-Azərbaycan dostluğu timsalında” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak etmək üçün Daşkəndə gələn Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadəni qəbul edib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Akif Əlizadənin, Türkiyə Din İşləri İdarəsinin sədri Əli Ərbaşın da iştirak etdikləri görüşdə Özbəkistan ilə Azərbaycan arasında siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrin davamlı olaraq inkişaf etdiyi bildirilib.
Allahşükür Paşazadə Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2017-ci ilin Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi ilə əlaqədar müxtəlif ölkələrdə keçirilən tədbirlər, Daşkənddə təşkil olunan “İslam həmrəyliyi Özbəkistan-Azərbaycan dostluğu timsalında” mövzusunda beynəlxalq konfrans barədə məlumat verib. Bildirilib ki, bundan əvvəl Türkiyə, İran, Finlandiya və digər ölkələrdə də belə tədbirlər keçirilib və bu istiqamətdə işlər davam edir.
Prezident Şavkat Mirziyayev qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 2017-ci ili Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi İslam dünyası üçün zəruri addımdır və bu təşəbbüs bütün müsəlman dünyasında dəstəklənir. Bu məsələ Daşkənd konfransında qəbul olunan bəyanatda da öz əksini tapıb.
Dövlət başçısı Özbəkistan ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin, təcrübə mübadiləsinin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Şavkat Mirziyayev bildirib ki, Özbəkistan Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini müdafiə edir, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin birmənalı olaraq yerinə yetirilməsinin tərəfdarıdır.

Шавкат Мирзияев: Узбекистан поддерживает справедливую позицию Азербайджана в нагорно-карабахском конфликте
ПРЕСС-РЕЛИЗ
20 октября 2017 года
Президент Узбекистана Шавкат Мирзияев принял председателя Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде, находящегося в Ташкенте для участия в международной научно-практической конференции на тему «Исламская солидарность на примере азербайджано-узбекской дружбы».
На встрече, в которой также приняли участие председатель Государственного комитета по работе с религиозными образованиями Мубариз Гурбанлы, президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Акфи Ализаде, председатель Управления по делам религии Турции Али Арбаш, было отмечено устойчивое развитие связей между Узбекистаном и Азербайджаном в политической, экономической, культурной и других сферах.
Аллахшукюр Пашазаде проинформировал о мероприятиях, проведенных в различных странах в связи с объявлением Президентом Ильхамом Алиевым 2017 года в Азербайджане «Годом Исламской солидарности», организованной в Ташкенте международной конференции на тему «Исламская солидарность на примере азербайджано-узбекской дружбы». Было отмечено, что ранее подобные мероприятия проводились в Турции, Иране, Финляндии и других странах, и работы в этом направлении продолжаются.
Президент Шавкат Мирзияев отметил, что объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2017 года в Азербайджане «Годом Исламской солидарности» является важным шагом для исламского мира, эта инициатива поддерживается во всем мусульманском мире. Этот вопрос также нашел свое отражение в декларации, принятой на конференции в Ташкенте.
Глава государства подчеркнул необходимость дальнейшего расширения двусторонних связей между Узбекистаном и Азербайджаном, проведения обмена опытом.
Шавкат Мирзияев сказал, что Узбекистан поддерживает справедливую позицию Азербайджана в вопросе урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, является сторонником однозначного выполнения резолюций Совета безопасности ООН.