Avqustun 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin geniş tərkibdə görüşü başa çatdıqdan sonra Azərbaycan-Özbəkistan sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev “Azərbaycan Respublikasının və Özbəkistan Respublikasının Ali Dövlətlərarası Şurasının yaradılması haqqında Müqavilə”ni imzaladılar.
Azərbaycanın Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Özbəkistan Respublikasının investisiyalar, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti ilə Özbəkistan Respublikasının Rəqabətin İnkişafı və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Komitəsi arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol”u imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov və Özbəkistan Respublikasının nəqliyyat naziri İlhom Maxkamov “İcazə blanklarının elektron mübadiləsi üzrə informasiya sisteminin tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Protokol”u imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli və Özbəkistan Respublikasının mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov “Mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Protokol”u imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov və Özbəkistan Respublikasının energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov “Energetika sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi haqqında Saziş”i imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov “Azərbaycan Respublikası Təhlükəsizlik Şurasının Katibinin Xidməti ilə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti yanında Təhlükəsizlik Şurasının Aparatı arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum”u imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov “Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası vətəndaşlarının vizasız gediş-gəlişi haqqında Sazişə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi haqqında Protokol”u imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov “Gənclər siyasəti və idman sahələrində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında media sahəsində əməkdaşlığın inkişafına dair Yol Xəritəsi”ni imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinə dair 2023-2024-cü illər üzrə Yol Xəritəsi”ni imzaladılar.

Подписаны азербайджано-узбекские документы
22 августа после завершения встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в расширенном составе состоялась церемония подписания азербайджано-узбекских документов.
«Договор о создании Высшего межгосударственного совета Азербайджанской Республики и Республики Узбекистан» подписали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
«Протокол о сотрудничестве между Государственной службой по антимонопольной политике и надзору за потребительским рынком при Министерстве экономики Азербайджанской Республики и Комитетом Республики Узбекистан по развитию конкуренции и защите прав потребителей» подписали министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров и министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов.
«Протокол о сотрудничестве в области внедрения информационной системы электронного обмена бланками разрешений» подписали заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рахман Гумметов и министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов.
«Протокол о сотрудничестве в сфере культуры» подписали министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли и министр культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков.
«Соглашение об углублении сотрудничества в энергетической сфере» подписали министр энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбазов и министр энергетики Республики Узбекистан Журабек Мирзамахмудов.
«Меморандум о сотрудничестве между Службой секретаря Совета Безопасности Азербайджанской Республики и Аппаратом Совета Безопасности при Президенте Республики Узбекистан» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов.
«Протокол о внесении дополнений и изменений в Соглашение о безвизовых поездках граждан Азербайджанской Республики и Республики Узбекистан» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов.
«Соглашение о сотрудничестве в области молодежной политики и спорта» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов.
«Дорожную карту» по развитию сотрудничества в медиасфере между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов.
«Дорожную карту по углублению всестороннего стратегического партнерства между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан на 2023-2024 годы» подписали министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов.